Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hip hop je druh populární hudby a také novodobý taneční styl. Je tvořen ze dvou hlavních elementů, jimiž jsou DJing a rap. Hiphopová hudba vzniká spojením rytmů mixovaných DJem a veršů, které do nich vkládá rapper (též označovaný jako MC=Master of Ceremony). K již zmíněné hudbě, ať už reprodukované (DJing), nebo zpěvu (rap), patří grafický projev známý jako graffiti, akrobacie či tanec označovaný pojmem breakdance. Za pátý element je považován beatboxing.

 

Hiphopová kultura vznikla na počátku 70. let 20. století v USA v černošských ghetech jako spojení jamajských a amerických vlivů. První zmínky o hiphopové kultuře pochází z Bronxu, v New Yorku. Další důležitou základnou bylo Los Angeles. Rozvíjel se zde směr, který oslovil mnoho mladých lidí, zejména afroameričanů - breakbeat. Tento styl hudby využívá tzv. zlomové okamžiky (proto break). Zakladatelem tohoto směru byl jamajský DJ Kool Herc, který se v roce 1967 přestěhoval z Jamajky do New Yorku. Přinesl s sebou jamajský způsob zpěvu tehdy známého jako toasting, který lze charakterizovat jako recitování improvizovaných veršů do rytmu reggae.

 

Mezi první z komerčních hip-hopových skladeb řadíme Rapper's Delight (#36, 1979) dnes již zaniklé skupiny Sugar Hill Gang a The Breaks (#87, 1980) od Kurtise Blowa. Skladba Rapper's Delight šla tak na odbyt, že se výsledná cifra zastavila až na čísle 2 000 000. Komerce na sebe nenechala dlouho čekat, a tak se dostavili dnes opět neúčinkující, ale dříve zbožňovaní Run D.M.C. Run D.M.C. se proslavili nejen svoji hudbou; jejich oblečení (od dříve jen sportovní značky Adidas) v kombinaci se zlatými řetězy a jinými módními doplňky stanovilo styl pro další hiphopové generace a zavdalo vzor oděvním firmám, které se bleskurychle této vlny chytly a svezly se na vlně hiphopu. Prodejností předčili i Sugar Hill Gang, neboť jejich alb bylo prodáno na 3 miliony kusů.

Tento směr začal prostupovat mnoha pouličními gangy, které mezi sebou vedly bitvy o svá postavení. Časem přešel jejich boj na parket - kdo ovládne parket, zvítězí. Díky rivalitě těchto gangů vychází většina tanečních prvků z bojových umění a technik. Někdy se stávalo, že takový souboj (battle) se zvrhl ve skutečný boj. Proto získávala hiphopová kultura nevalnou pověst. V dnešní době u nás existuje mnoho tanečních skupin zabývajících se touto taneční kulturou.

Role „Emcee“ (MC=Microphone Controller nebo Master of Ceremony) se zrodila po spojení DJe a hudby, kde MCs začali mluvit mezi písně. Nejdříve pouze nabádali k tomu, aby ostatní lidé tančili a také vkládali do hudby vtipné anekdoty. Nakonec se tato jejich činnost stala více stylizovaná a začala být známa jako rapování. Dříve byl rap doménou hlavně černochů a latinoameričanů, ale postupem času do hip-hopu pronikají i běloši, z nichž nejznámější je Eminem nebo Beastie Boys.

 

Gangsta rap

Je druh „rapu“, který byl populární hlavně v 90. letech minulého století. Jeho součástí bývají tvrdé a násilné texty, které jsou často mířené proti policii. Tvůrci jsou nebo byli často v rozporu se zákonem. Později někteří zbohatli natolik, že se mohli živit pouze rapem a nepotřebovali dělat pouliční business (drogové dealery,…) a stali se z nich slavní „rappeři“ jako třeba nejpopulárnější 2pac, Dr. Dre, Snoop Dogg, Ice Cube a skupina N.W.A

] Pop rap

Je další prvek v hip hopu. Beaty a rýmy při silné melodii hooks, obvyklá struktura pop-songu. Je méně agresivní na rozdíl od jiných druhů rapu. K nejznámějším představitelům patří Nelly, MC Hammer, Vanilla Ice.

 Latin rap

Není stejnorodý hudební styl, ale spíše doba, která pokrývá celou hiphopovou muziku zaznamenanou latinsky (jako latinský a španělský hip hop). K nejznámějším představitelům patří Fat Joe, Cypress Hill.

 Freestyle rap

Je přísná řeč. Rap, který je v momentě hotový, žádný text předtím se neskládá. „Raper“ popisuje svoji situaci a různé okolnosti, které se dějí okolo něj. Freestyle Battles jsou soutěže, kde rapeři soutěží mezi sebou formou Freestyle rapu, vyměňují si své názory a velmi často padají i ostřejší slova. Nicméně i ve freestyle battlu se dají najít battly,kde na sebe fighteři neútočí, příkladem je "friendly battle" na ArtAttack freestyle battle 05/06 mezi Šulo a Štvanec(oba vlci z Bratislavy)...

 G-Funk

(Gangsta Funk nebo Ghetto Funk)- je typ hip-hop muziky, který se objevil v 90. letech ve West Coast a gangsta rapu. Syntetický zvuk, pomalé hypnotické melodie, hluboké basy a v pozadí ženský zpěv. Představitelé tohoto druhu hip-hopu jsou např. 2Pac, Snoop Dogg, Coolio, atd.

Grime

Grime je hudební styl, který vykrystalizoval z UK Garage na začátku nynějšího tisíciletí v Londýně. Zvukově nevychází příliš daleko z UK garage, často je spojován s u nás o něco známějším dubstepem, je ale o poznání dynamičtější, protože kombinuje různé prvky jiných hudebních stylů (hip hopu, reggae atd.), je ale ve většině případů rychlejší. Můžeme se k němu dostat jak v instrumentální podobě (charakteristická bývá podobně jako u dubstepu hutná basová linka), tak v ,,rapované". Oproti hip hopu se ale rýmy vyznačují často tím, že končí na stejné slovo, není to však pravidlem. Jiný význam zde má také Freestyle, který bývá směsicí autorových známých, tedy připravených textů. Protože jsou freestyleové souboje (battle, clash) energičtější, není na tom nic překvapujícího. Nejvýraznější představitelé grimeové muziky jsou např. Wiley, Kano, Lethal Bizzle, Roll Deep Crew, Boy Better Know, The M.o.v.e.m.e.n.t. v čele s Ghettem, Dizzee Rascal a mnozí další. I grime má už svoji odnož, kterou je tzv. rythm'n'grime, jde tedy o kobinaci ,,něžného" r'n'b a tvrdé grime music. Mezi nejznámější r'n'g hity patří např. Kanův hit ,,This Is the Girl" s Craig Davidem nebo tvorba Tinchy Strydera, hlavního představitele party Ruff Sqwad. V současnosti je populární propojování s tanečnější muzikou, jako je bassline, největší úspěch zaznamenal nedávný elektrem inspirovaný singl ,,Wearing My Rolex" od Wileyho a producenta Bless Beatse. Pokud jde o grime a ČR, do Čech se v minulosti už podívala část Roll Deep Crew, Skepta z Boy Better Know, The M.o.v.e.m.e.n.t. nebo částečně grimeový Sway.

 Crunk

Crunk je specifický hiphopový hudební styl, rozšířený hlavně v USA ve státě Georgia na východě hlavního města Atlanty. Jeho kolébkou je město Atlanta v Georgii. Crunk je klasifikovaný jako pododdělení tzv. Dirty South, Southern Rap a je výplodem miamské Miami bass music a bounce music. Synonymem crunku je určitě Lil Jon, který termín crunk zpopularizoval i svými výrobky, jako jsou Crunk Juice, Crunk Cups a Crunk Potato Chips. Ale jako první zmínku zaznamenali OutKast se svým debutem Southernplayalisticadillacmuzik, v roce 1994. A ve svém tracku Hootie Hoo, objasnili o co jde. A na zpočátku undergroundovou scénu přicházejí jména jako Bonecrusher, Youngbloodz a David Banner. V roce 1996 vydali Outkast svojí další desku ATLiens, kde se slovo vyskytovalo tolikrát, že se začalo hojně používat. Hlavně jako crazy drunk nebo drunk & high, každý ví.

Horrorcore Rap

Je to rapování o vraždách,znásilněních,mučení,texty proti církvi atd.Tento styl v roce 1989 začal dělat Esham,říkal tomu Acid rap.Od toho se odvíjeli další kapely Insane Clown Posse,Twiztid atd.V česku tento styl představil hlavně Řezník, před ním se o to pokoušeli DHP.

Kapely v česku:

 • Řezník
 • Sodoma Gomora
 • De Sade
 • Masový Wrazi
 • Masna Mord
 • Terror Crew
 • Wř3d
 • Hrobka a Pitva
 • DHP
 • Rigor Mortiz
 • Luk a Šíp
 • Dr. Kremátor
 • DaFlair

Kolébkou break dance (jak již název sám vypovídá, nejedná se o nic jednoduchého) je Amerika. Konkrétně se píše rok 1969 a rádiím vládne hit Jamese Browna (interpret se známou písní „I feel good“) Get on the good foot. Celé desetiletí se break dance vyvíjel samostatně a až na počátku let osmdesátých došlo k jeho zařazení mezi hiphopovou kulturu. Break dance je akrobatický Hiphopový tanec. Na počátku breakingu tanečníci používali zejména Toprock, Uprock a Footwork. Hlavně Uprock je velmi oblíbený pro svůj původ v bojových uměních. Dnes se hlavně používají Power moves(točení), které jsou fyzicky náročnější, ale zato velice efektní. Poslední dobou se začínají využívat prvky z brazilské bojové techniky zvané Capoeira a to hlavně Freeze a některé velmi efektní akrobatické skoky. Dnes už nezbývá než kroutit hlavou nad tím, co tanečníci Break Dance na tanečních parketech převádějí.